اجرای آببندی و مهار فشار منفی و آبگریز کردن انواع سطوح ساختمانی

تعریف آببندی

جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به داخل سطح بدون ایجاد خاصیت آبگریز شدن برای سطح را آببندی می گویند. آببندی عموما به صورت واکنشی به وسیله پرایمر های سیلیکاتی صورت می پذیرد. در روش آببندی بدون اینکه خاصیت آب دوستی سطح را از بین برود. به عبارت دیگر بدون اینکه سطح آبگریز شود.  با پر شدن منافذ و لوله های مویینه داخل سطح و یا ایجاد یک پوشش امکان نفوذ آب به داخل سطح  از بین می رود.

تعریف آبگریزی

آبگریز شدن سطوح با همسو سازی قطب ها و ایجاد نیروی دافعه و کاهش کشش سطحی بین سطح پوشیده شده با محصولات آبگریز کننده و ملکول آب اتفاق می افتد. قرار گیری قطرات آب به شکل تقریبا کروی بر روی سطح (دانه های تسبیح) نشانگر آن می باشد.

اگر به دنبال استعلام قیمت نانو آبگریز کننده نمای ساختمان هستید تنها کافیست با مجموعه کوپل شیمی تماس بگیرید.

 

تفاوت آببندی با آبگریزی

جذب آب و نفوذ آن در مصالح ساختمانی از قبیل بتن, گچ, سنگ و غیره به دلیل نوع بافت و اندازه ذرات و نیز وجود ترک های مویین که خود از عوامل انتقال و یا جذب آب می‌باشند از دیرباز موجب بروز مشکلات متعددی چون شوره زدگی, ایجاد آلودگی در سطح, انتقال نم و رطوبت و در نتیجه کاهش عمر و کیفیت مصالح ساختمانی بالاخص در نماها و سطوح بیرونی بناها شده است.

اندازه منافذ در بیشتر مصالح ساختمانی بین 5 تا 200 نانومتر بوده و این درحالی است که ملکول های آب کمتر از 2 نانومتر و آلاینده هایی که از طریق آب و یا به صورت مستقیم می توانند وارد مصالح شوند اغلب بین 1 تا 2 نانومتر هستند که با توجه به وجود خاصیت آبدوستی که در اغلب مصالح معدنی و طبیعی که در ساخت و ساز ها مورد استفاده قرار می گیرند, به راحتی در آن ها نفوذ کرده و مشکلات متعددی را به وجود می آورند.

آب‌بندی و آب‌گریز کردن انواع سطوح ساختمانی

لذا از دیر باز با استفاده از پوشش های پلیمری متنوع مانند رنگ و پوشش های رنگی, سعی در جلوگیری از نفوذ آب و آبگریز و آببندی مصالح کرده اند. اما اولا به دلیل ذرات تشکیل دهنده این لایه های سطحی (که عموما بیشتر از 100 نانو متر هستند), توان مقابله و جلوگیری از نفوذ یون های آزاد را نداشته و ثانیا عدم مقاومت مناسب و طولانی مدت آن ها در برابر اشعه ی ماوراء بنفش که خود موجب کوتاه شدن عمر این لایه های محافظ می گردد. لذا با پیشرفت علم و استفاده از فناوری نانو انقلابی در صنعت مصالح و افزودنی های شیمیایی بوجود آمده که مصالح محافظ سطوح نما نیز خارج از آن نبوده اند.

نانو نفوذگر های محافظ نما و سطوح در برابر نم و رطوبت, یون های آزاد, سولفات ها و سایر عوامل خورنده و تخریبی بر دو خانواده آب پایه و حلال پایه در بازار ارائه می گردند که مونومرها یا پلیمرهایی با اندازه حداکثر 5 الی 6 نانومتر را شامل می گردند. این مواد فاصله بین ذرات ملکولی نفوذ کرده و با تشکیل غشاء یا ایجاد جرم, منجر به پر شدن تمام و یا قسمتی از آن می شود.

عمل پرکنندگی خود به دو حالت صورت می پذیرد:

1) پرکننده های واکنشی: ازجمله این محصولات می توان به سیلانها, سیلوکسان ها, سیلیکون ها, و سیلیکات ها اشاره نمود.
2) پرکننده های غیر واکنشی: مانند روغن ها و محصولات ارگانیک, باید توجه داشت که این گروه از مواد به دلیل سرعت بالای تجزیه توسط میکروارگانیزم های موجود در طبیعت, عمر مفید نسبتا پایین بین 2 الی 5 سال برخوردار می باشند.

محصولات واکنشی نیز خود در دو سیستم دافعه آب یا همان آبگریز و دیگری آببندی گروه بندی می گردند که به دلیل نزدیکی در ظاهر عملکرد و رفتار, عموما به تفاوت ساختاری آنها توجه نشده و یا از هردو سیستم با یک هدف استفاده می گردد.

حداکثر میزان نفوذ در محصولاتی که صرفا ایجاد خاصیت آبگریز شدن در سطح را می نمایند 3 الی 5 میلی متر بوده که استفاده از آنها در مناطقی که احتمال تغییر و یا کاهش قدرت این میدان به دلایلی مانند صاعقه هایی شدید وجود دارد, پیشنهاد نمی گردد. هرچه میزان نفوذ این لایه های آبگریز در بافت مصالح بیشتر باشد, پایداری بالاتری در مقابل اشعه ی ماوراء بنفش خورشید داشته و لذا میزان ریزش این لایه ها که سالیانه بین 5 الی 10 میکرون بطور متوسط است کاهش می یابد.

از محصولات نوین آببند کننده می توان به پرایمر های سیلیکاتی نفوذگر اشاره نمود.

مزایای پرایمر های سیلیکاتی نفوذگر برای ایجاد خاصیت آببندی

1) عدم نیاز به اعمال مجدد و ثبات کامل در برابر نور خورشید
2) امکان خنثی سازی و حذف شوره های موجود و یا خروج سولفاتها از لایه های سطحی
3) امکان ایجاد خاصیت آببندی روی سطوح مرطوب و خیس و از بین بردن رطوبت در موجود در سطح
4) عدم تشکیل فیلم یا لایه در سطح و امکان اجرای رنگ یا پوشش با پایه های شیمیایی مختلف روی آنها.
5) افزایش مقاومت نفوذ ناپذیری دربرابر یون کلر تا 250 درصد و مقاومت در مقابل یخ زدگی تا 300 دوره یخبندان.
6) مقابله با فشارهای مثبت و منفی آب و جلوگیری از پوسته شدن رنگ و یا پوششهای رنگی در اثر رطوبت و یا فشار گاز حاصل از تنفس سطح.

حذف فشار منفی آب در چاله آسانسور به‌ وسیله پرایمر های سیلیکاتی نفوذگر

در دیواره اکثر چاله آسانسور ها به دلیل اینکه اغلب آن‌ها در عمق زمین هستند مشکل فشار منفی آب و امکان انتقال آب و رطوبت از دیواره بتنی چاله به داخل آن وجود دارد. بنابراین می‌توان از پرایمر های سیلیکاتی جهت آببندی و جلوگیری از نشت آب به داخل چاله آسانسور استفاده کرد.

کاربرد پرایمر های سیلیکاتی در آببندی استخر های بتنی

مخازن و استخرهای بتنی جهت ذخیره آب در شبکه‌های آب‌رسانی شهری و روستایی, شبکه‌های آبیاری کشاورزی, تأمین آب موردنیاز صنایع بزرگ مانند پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و غیره استفاده می‌شوند. اما به دلیل وجود منافذ کاپیلاری و لوله‌های مویینه در ساختار بتن, این مخازن و استخرها هم دچار نشتی آب می شوند. و نیاز به آببندی دارند. در این موارد با استفاده از پرایمر های سیلیکاتی نفوذ گر به‌ راحتی می‌توان منافذ کاپیلاری و لوله‌های مویینه موجود در ساختار بتن را پر کرد و جلوی نشت آب را گرفت. شما میتوانید برای خرید رنگ مخصوص بتن با مجموعه کوپل شیمی سپاهان تماس بگیرید.

نقش پرایمر های سیلیکاتی در حذف فشار منفی به‌عنوان آستری قبل از اجرای انواع رنگ ساختمانی و کفپوش های صنعتی

اغلب آستری‌های موجود در بازار توانایی تحمل فشار منفی آب و بخارآب و همچنین شوره را ندارند؛ بنابراین بهتر است ابتدا پرایمر های سیلیکاتی بر روی سطح اعمال شوند و بعد بر روی این پرایمرها پوشش‌های دیگر قرار بگیرند. در اینجا باید به این نکته اساسی توجه کرد که آیا رنگ و پوشش موردنظر با ایجاد پیوند شیمیایی به سطح مصالح ساختمانی می‌چسبد و یا اینکه بانفوذ در خلل و فرج سطح صرفاً یک اتصال فیزیکی با سطح برقرار کرده و از این طریق به سطح می‌چسبد. با توجه به این نکته مهم رنگ‌ها و پوشش‌های ساختمانی و صنعتی را به دودسته تقسیم کرده و نقش پرایمر های نفوذ گر را به‌عنوان پرایمر قبل از اجرای این رنگ‌ها و پوشش‌ها توضیح می‌دهیم.

1- رنگ‌ها و پوشش‌هایی که با ایجاد پیوند شیمیایی به سطح مصالح ساختمانی می‌چسبند

رنگ‌ها و پوشش‌هایی مانند اپوکسی و پلی یورتان به دلیل قطبیت بالای رزین تشکیل‌دهنده اشان و همچنین به دلیل داشتن گروه‌های عاملی مانند گروه‌های هیدروکسیلی و غیره می‌توانند با سطح مصالح پیوند شیمیایی برقرار کنند؛ بنابراین نفوذناپذیر کردن سطح به‌وسیله پرایمر های سیلیکاتی نه‌تنها محدودیتی در چسبندگی رنگ و پوشش به سطح ایجاد نمی‌کند بلکه این پرایمرها با پر کردن منافذ داخلی سطح از ایجاد فشار منفی آب و بخار و همچنین امکان ایجاد شوره در پشت این نوع پوشش جلوگیری می‌کنند. 

به همین دلیل توصیه می‌شود جهت افزایش طول عمر مفید این رنگ‌ها و کفپوش‌ها از پرایمر های سیلیکاتی قبل از اجرای این نوع رنگ‌ها و کف‌پوش‌ها خصوصاً درجاهایی که امکان ایجاد شوره و فشار منفی آب وجود دارد حتماً استفاده شود.

2- رنگ‌ها و پوشش‌هایی که بیشتر از طریق اتصال فیزیکی به سطح مصالح ساختمانی می‌چسبند

به‌عنوان‌مثال رنگ‌های و پوشش‌های آکریلیکی به دلیل ماهیت رزین تشکیل‌دهنده اشان امکان ایجاد پیوند شیمیایی قوی با سطح مصالح را ندارند؛ بنابراین جهت چسبیدن به سطح مصالح باید بتوانند با پر کردن خلل و فرج داخل سطح تا حدی در سطح مصالح نفوذ کرده و گیره‌های مکانیکی ایجاد کنند.

این نوع رنگ‌ها و پوشش‌ها به دلیل مکانیسم اتصالشان به سطح نسبت به فشار منفی و شوره پشت سر مقاومت بسیار کمتری دارند. به همین دلیل استفاده از پرایمر های سیلیکاتی قبل از اجرای این نوع رنگ‌ها و پوشش‌ها نیز ضروری است. در این نوع پوشش‌ها باید با انتخاب درست نوع پرایمر سیلیکاتی و میزان مصرف مناسب ضمن حذف امکان ایجاد شوره و به حداقل رساندن فشار منفی آب و بخار, امکان ایجاد یک اتصال قوی بین رنگ و مصالح را فراهم نمود.

نانو آبگریز در یک نگاه

سوالات متداول اجرای آببندی و آبگریز کردن انواع سطوح ساختمانی

1آببندی چیست؟

جلوگیری از نفوذ آب به سطح را بدون اینکه خاصیت آبدوستی سطح از بین برود را آببندی می گویند

2آبگریزی چیست؟

از بین بردن خاصیت آبدوستی سطح را آبگریزی می نامند. قرار گیری قطرات آب به صورت کروی بر روی سطح نشانگر آبگریز بودن سطح است

3در کجا آببند کردن سطوح ساختمانی نیاز است؟

در جاهایی و سطوحی که در معرض آب ایستا و یا فشار منفی آب وجود دارند آببندی نیاز می باشد.

4در کجا از آبگریزی استفاده می شود؟

اغلب در نما های ساختمانی که معرض آب باران و آلودگی قرار دارند از خاصیت آبگریزی استفاده می شود.

دریافت کاتالوگ
فارسی
پشتیبانی مشاوره آنلاین