آب بندی چیست؟!

آب بندی فرآیندی است که در آن یک شی یا سازه آب بندی یا ضد آب می شود، به طوری که در شرایط خاص و به طور کلی تحت هر شرایطی در برابر نفوذ آب مقاومت می کند. مواد آب بندی ممکن است در محیط های مرطوب یا حتی زیر آب تا عمق معینی استفاده شوند. البته مواد مقاوم در برابر آب و مواد ضد آب این ماده متفاوت هستند. انتخاب ماده مورد نظر برای آب بندی بسیار مهم است و این عوامل بستگی به شرایط ضد آب و بودجه موجود دارد. همچنین شما می توانید مواد آببندی خود را با بهترین کیفیت و قیمت از شرکت کوپل شیمی سپاهان خریداری کنید.

عایق کاری چیست؟!

عایق ماده ای می باشد که با دو محیط مختلف هم مرز است و از انتقال انرژی و ماده جلوگیری می کند. به همین دلیل از عایق برای جلوگیری از ورود یا خروج گرما، رطوبت یا مواد خورنده استفاده می شود. مثلاً در لوله های آب گرم از عایق استفاده می کنند تا در فصل سرد آب گرمای خود را از دست ندهد. ممکن است در انواع لوله ها از انواع عایق رطوبتی و حرارتی استفاده کنند. ممکن است در شهرهای سرد یا مرطوب ایران بیشتر از شهر های دیگر شاهد عایق کاری باشید. زیرا عایق علاوه بر جلوگیری از انتقال گرما به سرما می تواند از ترک خوردن لوله ها در فصل سرما نیز جلوگیری کند. همچنین عایق کاری می تواند از زنگ زدگی سازه های آهنی و لوله ای در شهر های مرطوب کشور جلوگیری کند.

آببندی و عایق کاری چه تفاوت هایی با هم دارند؟

آب بندی برای جلوگیری از نفوذ آب به دیواره ها و کف استخر انجام می شود. البته این روش معایبی هم دارد. از آنجایی که ایزوگام مقاومت کمی در برابر جریان های متناوب سرما و گرما دارد، ممکن است در طول زمان ترک بخورد. در این حالت روکش هایی که روی هم قرار می گیرند از هم جدا شده و آب استخر با فشار هیدرواستاتیک بالا وارد لایه پشتی ایزوگام می شود. با ورود آب به پشت هیستوگرام شاهد جدا شدن ایزوگام از سیمان هستیم و در نتیجه عایق کاملا از بین می رود. به همین دلیل امروزه به جای آب بندی استخر با ایزوگام از روش های جدیدتری مثل عایق کاری استفاده می شود. آب بندی استخر ایزوگام ارزان تر از عایق سیمانی است. یکی از مزایای آب بندی این است که تمیز کردن آن بسیار راحت تر است و همچنین بسیار زیباتر می باشد.

دریافت کاتالوگ
فارسی
پشتیبانی مشاوره آنلاین